The Full List Of Nominees For The 2018 Oscar Awards

The Full List Of Nominees For The 2018 Oscar Awards
The most prestigious award in the film industry, the Oscars have announced the full list of nominees for this year’s awards.

The Academy Awards, also known as the Oscars, are a set of 24 awards for artistic and technical merit in the American film industry, given annually by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.The 2018 Oscars which will be hosted by Jimmy Kimmel, will hold on Sunday, March 3rd.

See the full list of nominees below

Best Production Design nominees

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2019
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water


Best Costume Design nominees

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria and Abdul


Best Cinematography nominees

  • Bladerunner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • Shape of Water


Best Sound Mixing nominees

  • Baby Driver
  • Blade Runner
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Best Sound Editing nominees

  • Baby Driver
  • Blade Runner
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Best Live Action Short nominees

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmet
  • The Silent Child
  • Watu Wota / All of Us

Best Visual Effects nominees

  • Blade Runner 2049
  • Guardian of the Galaxy vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Best Original Score nominees

  • Han Zimmer (Dunkirk)
  • Jonny Greenwood (Phantom Thread)
  • Alexandre Desplat (The Shape of Water)
  • John Williams (Star Wars: The Last Jedi)
  • Carter Burwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Best Makeup and Hair Styling nominees

  • Darkest Hour
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Best Film Editing nominees

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Supporting Actress nominees

  • Mary J Blige – Mudbound
  • Alison Janney – I, Tonya
  • Lesley Manville – Phantom Thread
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Octavia Spencer – The Shape of Water

Best Live Action Short nominees

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us

Best Foreign Language Film nominees

  • A Fantastic Woman (Chile)
  • The Insult (Lebanon)
  • Loveless (Russia)
  • Body and Soul (Hungary)
  • The Square (Sweden)

Best Supporting Actor nominees

  • Willem Dafoe – The Florida Project
  • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins – The Shape of Water
  • Christopher Plummer – All the Money in the World
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Documentary Short nominees

  • Edith + Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Best Actor In A Leading Role nominees

  • Timothee Chalamet in Call Me By Your Name
  • Daniel Day Lewis in Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya in Get Out
  • Gary OIdman in Darkest Hour
  • Denzel Washington in Roman J. Israel, Esq.

Best Actress In A Leading Role nominees

  • Sally Hawkins in The Shape of Water
  • Frances McDormand in Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie in I, Tonya
  • Saoirse Ronan in Lady Bird
  • Meryl Streep in The Post

Best Picture nominees

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Feature Film nominees

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Best Documentary Feature nominees

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Best Director nominees

  • Christopher Nolan for Dunkirk
  • Jordan Peele for Get Out
  • Greta Gerwig for Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson for Phantom Thread
  • Guillermo del Toro for The Shape of Water

Best Song nominees

  • Mighty River from Mudbound
  • Mystery Of Love from Call Me By Your Name
  • Remember Me from Coco
  • Stand Up For Something from Marshall
  • This Is Me from The Greatest Showman

Original Screenplay nominees

  • The Big Sick – Emily V Gordon and Kumail Nanjiani
  • Get Out – Jordan Peele
  • Lady Bird – Greta Gerwig
  • The Shape of Water – Guillermo del Toro and Vanessa Taylor (story by Guillermo del Toro)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Martin McDonagh

Best Animated Short nominees

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes
  • Adapted Screenplay nominees
  • Call Me By Your Name – James Ivory
  • The Disaster Artist – Scott Neustadter and Michael H Weber
  • Logan – Scott Frank, James Mangold and Michael Green
  • Molly’s Game – Aaron Sorkin
  • Mudbound – Virgil Williams and Dee Rees

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.